İletişim Bilgileri

Alternatif Enerji Ürünleri, Kurulum, Nakliye ve Lojistik Hizmetleri

  • Yetkili Kişi: Serdar Demirbaş
  • Telefon numarası: +None (544) 788-52-77, Merkez: 06021 1307050
  • MSN: nepasun_ug@hotmail.com
  • Adres: Stockstadter Str 29 63814, Mainaschaff, Frankfurt, Almanya

Sitedeki güncellemeler

EPDK Lisans Başvurularını Geri Aldı...

EPDK Lisans Başvurularını Geri Aldı...

09.06.2013

Bir süreden beri umut vadeden Alternatif Enerji alanında lisanslı ve lisanssız enerji santrali kurulumu projelendirmelerinde EPDK yeni bir çalışmaya kadar mevcut lisansların geri çekildiğini açıkladı… Bu alanda yurtdışında pek çok projeye imza atmış Almanya’da bir Türk firması olan NepaSUN UG, yönetim kurulu başkanı Ahmet Demirbaş’a, hem bu konularda hem de alternatif enerji sektörünün Türkiye’deki geleceği konularında sorular yönelttik.

Yenilenebilir enerjide 2013 yılındaki gelişmeleri nasıl görüyorsunuz?
Maalesef Türkiye pazarında yenilenebilir enerjide önemli bir gelişme göremiyorum.

Türkiye neden dünyanın gerisinde yoksa alternatif enerjiye ihtiyacı mı yok?
Alternatif enerjiye ihtiyaç olmaz diye birşey yok. Hatta olmazsa olmazdır. Ancak gerek uygulama yönetmeliğindeki zorlastırıcı kurallar gerekse amorti süresi halkımız nezdinde yenilenebilir enerjiyi çekici kılmamaktadır.

Aslında uygulama yönetmeliğinden çok sorunun temelinde Bankaların yenilenebilir enerji yatırımlarını kredilendirmedeki bakış açısı vardır. Maalesef Bankalar, yenilenebilir enerji yatırım kredilendirmesine tüketici kredisi gözü ile bakmaktadır. Ancak haliyle bankalara da hak vermek lazım. Zira bankalarda kredilerinin güvenliğinden endişelidirler. Bu durumda yine devlet babaya is düşmektedir. Şöyle ki; kredileri devlet garantisi altına almak, teşvik etmek, bazı kolaylıklar sağlaması gerekmektedir.

EPDK lisans durdurması hakkında ne düşünüyorsunuz?
Son gelimeler ışığında gerek yazılı gerekse görsel basında yenilenebilir enerji kullanımının desteklenmesi gerektiği hususunda beyanlar görmekteyiz. Buna paralel olarak EPDK’nın şebeke bağlantılarını durdurması bir takim değişikliklerin geleceğinin işareti sayılmalıdır. Yani bir solar sistem kurulumunda istenen o kadar çok evrak var ki sanki yapma denmektedir. Yenilenebilir enerji yatırımcılarının o kadarda fazla kayda değer getirisi olmadığı da göz önüne alındığı takdirde kimse bu evraklarla boğuşmak istemez, böyle olunca da haliyle yenilenebilir enerji test kurulumları henüz tabana yayılmamıştır. Umuyorum ki uygulama yönetmeliği Avrupa standartlarına uygun olarak değiştirilir, tek bir evrak ile enerji dağıtım şirketine müracaat etme ile işlem tamamlanacak şekilde düzenleme yapılır. Hali hazırda 500kw altında solar sistem kurulumu için lisans gerekmediğinden bu alanda yeni atılımlar yapan Türkiye için büyük bir sorun teşkil etmemektedir.

Yenilenebilir enerji maliyetleri yüksek mi?… ne gibi gelişmeler var?
Yenilenebilir enerji maliyetleri su an dip yapmış durumdadır. Bir güneş panel fiyatı neredeyse hurda fiyatına denk gelmektedir. Ancak Almanya piyasasında ProsunEuropa firmasının Anti-Damping girişimleri sonuc vermek üzeredir. Önümüzdeki bir kac hafta içinde ithal güneş panellerine gümrük vergisi gelecektir. Her ne kadar Çin hükumeti Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşüp konuyu daha kabullenilebilir düzeye çekme çalışmaları var ise de her halukarda gümrük vergisi gelecek gibi gözükmektedir. Haliyle gümrük vergisi yenilenebilir enerji maliyetlerini yukarı çekecektir.

Pozitif bir yönü ise bu gelişmelerin yerli imalata doping etkisi yapacağı aşikardir. Ancak hali hazirda en azından benim izlediğim ve görebildiğim kadarı ile Türkiye’de ciddi bir güneş panel imalat tesisi bulunmamaktadir. Birkaç merdiven altı imali kabul edebileceğimiz üretimler mevcut ise de bu imalathanelerin mamulleri dünya standartlarının çok çok altındadır.

Güneş panel imalatı ciddi bir yatırım gerekmektedir. 2010 yılı fiyatları baz alındığında anahtar teslim bir fabrika maliyeti 1,5 Milyon Euro civarıdır. Türkiye’ye diğer ülkelere nazaran satışımız çok düşük düzeydedir. Bunu da halkımızın henüz bu alanda yeteri kadar bilinçlenemediğini düşünmekteyim. Zira herhangi bir ürünümüzü Türkiye’de görüldüğünde -hala- ya bunun su ısıtması yada başka bir amaç için kullanıldığını düşünmekte en son elektrik üretme amaçlı olduğu aklına gelebilmektedir. O yüzden bir an önce bu alanda kamuoyunu aydınlatıcı bilgiler verilmeli, potansiyeli yüksek olan ülkemizde enerji konusunda alternatif sunacak çözümleri hayata geçirmeliyiz. Almanya’da Türk girişimiyle 2002′den beri faaliyette bulunan firmamız; bu alanda daha fazla yatırım olduğu takdirde, Türkiye’de gerçekleştirdiği projelerin sayısını daha da arttırmak ve ülke ekonomimize daha büyük katkılar sağlamak azmindedir.

Kaynak: Firma Ticaret Ekonomi Dergisi